Kevesebb lett a háziorvosok pénze - A tárca szerint a doktorok jól járnak, csak várják ki a vizitdíjat

Átlagosan hetvenezer forinttal kevesebb pénzt kaptak januárban a háziorvosok az egészségpénztártól, mint eddig. Az orvosok felháborodása óriási. Az egészségpénztár szerint a vizitdíj bevezetése után összességében azonban még jól is járnak.

Népszabadság • Kun J. Viktória • 2007. január 5.

Ötven-kilencvenezer forinttal csökkentette a háziorvosoknak havonta járó kifizetést az Országos Egészségpénztár. A doktorok állítják, hogy megszüntették ugyanis az eddigi havi huszonöt-harmincezer forintos amortizációs támogatást, illetve 162 forintról 153 forintra csökkentették a betegek után az orvosoknak járó úgynevezett kártyapénzt, ami önmagában átlagosan harmincezer forintos kiesést jelent. (Ezt az utóbbi tételt a tárca nem ismeri el, szerintük a kártyapénz nem változott.)

- A gáz, az energia, a gyógyszer árának emelkedését vagy az inflációt sem építették be a költségvetésünkbe, ahogy egyetlen fillért sem az emelt összegű ügyeleti díjra. Úgy gondolják, hogy a kiesést majd a vizitdíj ellensúlyozza - mondja Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára, aki kilátástalannak tartja a helyzetet. Szerinte a háromszáz forintos orvoshoz fordulási díj jó, ha a veszteségek felét visszahozza. - A vizitdíj után adózni is kell, az állam tehát még itt is bevételhez jut. Egy átlagos praxisban naponta 35-40 orvos-beteg találkozás van, ennek egy része receptírás vagy gyerekek ellátása, amiért nem fogunk pénzt kérni, jóllehet: így naponta 20-25 olyan páciens marad, akivel számolhatunk - mondja a főtitkár, aki több kollégájával is tárgyalt arról, hogy a háziorvosok mindannyian mondják föl az egészségbiztosítóval kötött szerződést. - Lassan úgy néz ki, hogy mi fizetünk azért, hogy elláthassuk a betegeket, miközben a reform is épp az alapellátásra épít. Hiába fogalmaztuk meg a törvény súlyos hibáit, semmibe vették. A szerződésbontás talán elgondolkodtatja a politikát.

A tárca vitatja az orvosok állításait: szakértői szerint a vizitdíj csak abban az esetben adóköteles, ha bérre fordítják, más esetben nem. A kedvezményt pedig a rászorulók más juttatásukon keresztül kapják vissza. Ari Lajos, a vizitdíjrendszer kidolgozója szerint ráadásul a törvény receptírási vizitet nem is ismer. Minden páciens után mind a háromszáz forinttal számolhatnak az orvosok.

A gyermekorvosi praxisoknál a vizitdíj sem kompenzál, 18 éves kor alatti páciens kezeléséért ugyanis nem lehet pénzt kérni. Kádár Ferenc, a házi gyermekorvosok érdekképviselője viszont optimista: - A gyerekellátás finanszírozása évek óta egyre rosszabb, folyamatos a veszély, hogy újabb és újabb praxisok szűnnek meg. Szóbeli ígéreteink most viszont vannak arra, hogy a kieső vizitdíjat, ami egy-egy orvosunknál évente körülbelül kétmillió forint, visszakapjuk.

Horváth Ágnes, a tárca államtitkára kérdésünkre megerősítette, hogy megszűnik a háziorvosi praxisok támogatásának egy része. Az állam az elmúlt hat évben húszmilliárd forintot költött eszköz- és ingatlanvásárlási támogatás formájában, ezt az összeget nem folyósítja tovább. A február 15-től belépő vizitdíj egy átlagos háziorvosi praxis esetében ugyanis számításaik szerint havi 200-250 ezer forintos bevételt jelent majd, ami kompenzálja a kiesést. Információink szerint a gyermekellátásban az egészségbiztosító kompenzálja majd az elmaradt lakossági befizetést.

l Hamarosan csak receptre lehet kapni a legismertebb fájdalom- és lázcsillapítókat, az Algopyrint, a Quarelint, a Demalgont, a Rubophent és a Germicidet. Ezek a gyógyszerek tehát nem egyszerűen bennmaradnak a csak a patikákban kapható szerek között, hanem még ott sem lehet szabadon megvenni őket. Tegnap nyilvánosságra hozták a gyógyszertárakon kívül vásárolható 289-féle készítmény listáját. Fájdalom-, láz- és köhögéscsillapítók, savkötők, vitaminok, növényi gyógyszerek, nátha, ízületi fájdalmak, puffadás vagy kiütések ellen való szerek szerepelnek közöttük. A kört folyamatosan felülvizsgálják, így az bővülhet vagy szűkülhet is.

 


« vissza

Időpont foglalás

 

Időpont foglalás ›
A foglaláshoz regisztráció szükséges.
Regisztráció ›
Ha már regisztrált, az oldal tetején található link segítségével beléphet.
Az orvos válaszol
Tegye fel kérdését - írásban válaszolunk Önnek Kérdezzen Ön is! ›
Mennyire tetszenek Önnek a megújult Citymed oldalak?